Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Bitwa pod Włodzieninem - rekonstrukcja walk z okresu II Wojny Światowej

W sobotę 23 sierpnia, już po raz trzeci pod wieżą widokową we Włodzieninie, przy pięknej słonecznej pogodzie odbyła się impreza plenerowa o tematyce militarnej - Bitwa pod Włodzieninem - rekonstrukcja walk z okresu II Wojny światowej.

Po uroczystym otwarciu, podczas którego odznaczono osoby najbardziej zasłużone w jej przygotowanie i organizację, licznie zgromadzeni widzowie mogli podziwiać przygotowane pokazy.

Pierwszym punktem programu była rekonstrukcja walk z marca 1945 roku jakie odbyły się pod Włodzieninem. Grupy rekonstrukcyjne w umundurowaniu z epoki, dysponujące uzbrojeniem ówcześnie używanym, zaprezentowały atak wojsk radzieckich na umocniony rejon broniony przez żołnierzy niemieckich.

Po tym pokazie obfitującym w sceny śmierci, okrucieństwa i przemocy nastąpiła zupełna zmiana nastroju i charakteru pokazów. Oczom widzów ukazała się pełna elegancji grupa czterech ułanów na pięknych dorodnych koniach. Zaprezentowali oni imponujący pokaz musztry konnej, oraz wykonali pokazy sprawności w posługiwaniu się szablą i lancą.

Podczas imprezy można było też zapoznać się ze sprzętem wojskowym, oraz radiostacją R-140 na wozie STAR, prezentowanymi przez Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego.

Odbywały się również różnego rodzaju turnieje i zawody militarne dla dzieci i dorosłych których zwycięzcy zostali nagrodzeni okolicznościowymi medalami.

Wszyscy uczestnicy mieli możliwość skorzystania z bogatej oferty stoisk z posiłkami i innymi atrakcyjami.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z imprezy.

Obszerna relacja z imprezy zostanie zamieszczona we wrześniowym wydaniu Informatora Branickiego.

Janusz Kaczmarek

 

 

Wersja XML